Profilaktyka i leczenie

profilaktyka i leczenia 01

Profilaktyka w stomatologii odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu próchnicy, chorobom przyzębia oraz innym chorobom  zębów i jamy  ustnej.
Właściwa  higiena pozwala na eliminację przykrego zapachu z ust, zmniejsza przebarwienia (od papierosów, kawy, herbaty) i zapewnia uczucie świeżości.
Stosowanie się do jej zasad pozwala na zachowanie własnego zdrowego uzębienia, a tym samym pięknego uśmiechu do późnej starości.
Systematyczne zabiegi profilaktyczne wykonywane w gabinecie stomatologicznym to tylko połowa sukcesu.

Aby leczenie było skuteczne, pacjent musi również dokładnie i systematycznie wykonywać zabiegi higieniczne w domu.

profilaktyka i leczenie 02

Profilaktyka profesjonalna dostępna w gabinecie stomatologicznym:

  1. Przegląd stanu jamy ustnej wykonywany przynajmniej raz w roku umożliwi zdiagnozowanie patologicznych zmian w obrębie uzębienia, dziąseł i błony śluzowej oraz ocenę higieny jamy ustnej.
  2. Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego, naddziąsłowego i poddziąsłowego. Kamień nazębny tworzy się ze związków mineralnych zawartych w ślinie. Kamień zawiera liczne bakterie odpowiedzialne między innymi za przykry zapach z ust, a zła higiena znacznie przyśpiesza jego odkładanie. Systematyczne przeprowadzanie skalingu przeciwdziała paradontozie. Każdy zabieg profesjonalnego oczyszczania zębów kończony jest polerowaniem wszystkich czyszczonych powierzchni. Zapobiega to ponownemu odkładaniu się płytki nazębnej.
  3. Piaskowanie, czyli zabieg usunięcia miękkiego osadu i przebarwień. Częstotliwość wykonania zabiegu zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Piaskowanie jest często uzupełnieniem skalingu, ponieważ bardzo dobrze czyści przestrzenie międzyzębowe.
  4. Fluoryzacja zębów, czyli powlekanie zębów warstwą preparatu o wysokiej zawartości fluoru (lakier, żel, pianka). Zabieg wykonywany jest zarówno u dzieci (zęby mleczne i stałe),jak i u dorosłych.
  5. Lakierowanie wzmacnia zęby i sprawia, że są odporniejsze na próchnicę. Stosowane jest głównie w profilaktyce próchnicy oraz przy nadwrażliwości zębów. Częstotliwość zabiegu uzależniona jest od indywidualnej skłonności do próchnicy. Rutynowo lakierowanie powinno się przeprowadzać dwa razy w roku, po każdorazowym zabiegu usuwania kamienia nazębnego i piaskowaniu.
  6. Lakowanie, czyli uszczelnianie bruzd i zagłębień w zębach stałych specjalnym lakiem. Bruzdy i szczeliny ze względu na swoją niekorzystną budowę są miejscami, które trudno jest wyczyścić z resztek pokarmu przy pomocy szczoteczki do  zębów. Niewłaściwe oczyszczanie ułatwia rozwój bakterii i sprzyja powstawaniu próchnicy. Zabieg uszczelniania skierowany jest głównie do dzieci.

 

profilaktyka i leczenie 03

Profilaktyka domowa:

  1. Codzienna, staranna, systematyczna higiena jamy ustnej (zębów, dziąseł, języka). Powinno się myć zęby pastą z fluorem po  każdym  posiłku  lub minimum  2 razy dziennie przez 2-3 minuty. Uzupełnieniem szczotkowania powinno być płukanie jamy ustnej oraz nitkowanie przestrzeni międzyzębowych. Rodzaj szczotki i pasty, dodatkowe środki czyszczące oraz technika szczotkowania powinny być odpowiednio dobrane wspólnie z lekarzem na wizycie kontrolnej zależnie od potrzeb pacjenta.
  2. Nie należy zapominać o higienie uzupełnień protetycznych. Ruchoma proteza powinna być czyszczona z użyciem  miękkiej szczotki i łagodnej pasty o zmniejszonej ścieralności przynajmniej dwa razy dziennie, a po każdym posiłku  płukana pod strumieniem bieżącej, letniej wody. Dodatkowo raz w tygodniu powinno się stosować środki dezynfekcyjne w postaci tabletek lub proszków dostępnych w aptekach.
  3. Racjonalna dieta ograniczająca spożywanie słodyczy i słodkich napojów. Mniejsze niebezpieczeństwo stanowi nawet większa ilość słodyczy spożyta jednorazowo, niż ta sama ilość spożywana często, szczególnie między posiłkami. W jadłospisie powinny przeważać pokarmy twarde, ziarniste, a nawet włókniste (surowe owoce, warzywa, orzechy, twarde sery), które mają naturalną skłonność do oczyszczania powierzchni zębów z osadów miękkich.
  4. Żucie gumy zawierającej ksylitol, sorbitol lub fluorek przez 20 minut po posiłku powoduje zwiększenie wydzielania śliny i jest skutecznym sposobem zapobiegania próchnicy.

Podsumowując, można stwierdzić, że na sukces działań profilaktycznych składa się ścisła współpraca lekarza i pacjenta.