Zdrowie kobiety

Nietrzymanie moczu u kobiet.

Nowotwór piersi.

Profilaktyczne badania dla kobiet.


 

Nietrzymanie moczu u kobiet.

zdrowie kobiety 01Nietrzymanie moczu - jest to niekontrolowane wyciekanie moczu w nasileniu powodującym trudności w utrzymaniu higieny oraz zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu. Jest to schorzenie dotykające kobiety w każdym wieku, aczkolwiek wraz z wiekiem częstotliwość występowania tej dolegliwości się nasila.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu stanowi w tej chwili problem społeczny, dotyczy bowiem około 40% kobiet po 55 roku życia, a także młodych kobiet - po trudnych porodach, ciężko pracujących fizycznie oraz sportsmenek.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu - to niekontrolowane wyciekanie moczu, mające miejsce podczas wysiłku fizycznego lub podczas innych określonych czynności, np. kichania, kaszlu, śmiechu, wstawania z łóżka lub krzesła, chodzenia, ćwiczeń gimnastycznych.
Nieleczone nietrzymanie moczu prowadzi do znacznego pogorszenia komfortu życia oraz wystąpienia powikłań takich jak: zapalenie układu moczowego, zapalenia dróg rodnych, zakażenia skóry krocza. Schorzenie zmusza do ograniczenia aktywności społecznej a nawet izolacji i wpływa negatywnie na psychikę chorych.

Nietrzymanie moczu ma kilka postaci:

  • nietrzymanie moczu z parcia,
  • wysiłkowe nietrzymanie moczu,
  • nietrzymanie moczu z przepełnienia.

Leczenie:

W celu rozpoznania, z jakim rodzajem nietrzymania moczu mamy do czynienia, niezbędna jest kompleksowa diagnostyka urologiczna i ginekologiczna.

Przy niewielkich objawach nietrzymania moczu najczęstszą metodą leczenia jest fizykoterapia. Leczenie ruchem wzmacnia mięśnie dna miednicy, a także te, które regulują ciśnienie w jamie brzusznej. Poproś lekarza urologa o zestaw ćwiczeń do samodzielnej terapii.

 


 

Nowotwór piersi.

Rak piersi budzi strach.

Rak sutka odpowiednio wcześnie wykryty można skutecznie leczyć.
Kobiety umierają na raka sutka głównie z powodu zbyt późnego wykrycia nowotworu.
Masz niepokojące objawy - nie zwlekaj, zgłoś się do lekarza.
Wykonuj badania profilaktyczne - USG piersi i mammografię.

 zdrowie kobiety 02

Co zwiększa ryzyko raka sutka?
• Czynnik genetyczny - występowanie raka piersi u krewnych
• Narażenie na promieniowanie jonizujące w młodym wieku
• Dieta wysokotłuszczowa
• Palenie tytoniu
• Późne klimakterium
• Późna pierwsza ciąża
• Niewłaściwie kontrolowana hormonalna terapia zastępcza

   Zalecenia dotyczące badań piersi w celu wczesnego wykrycia raka:
• Comiesięczne samodzielne badanie piersi
• Coroczna kontrola piersi w gabinecie lekarskim
• Mammografia: pierwsza między 35 a 40 rokiem życia
    co dwa lata między 40 a 50 rokiem życia
    co rok po 50 roku życia

   Największe ryzyko zachorowania na raka sutka występuje w przypadku kobiet:
• które chorowały już na raka sutka
• które miały w przeszłości łagodne zmiany w piersiach
• których, matka, córka chorowały na raka sutka

Znalezienie guzka nie oznacza, że kobieta choruje na raka. Guzki bywają zmianami łagodnymi, np. torbielami. Na podstawie mammografii i ultrasonografii sutków możliwe jest w znacznej mierze określenie charakteru zmiany, a w przypadkach wątpliwych wykonuje się biopsje.

 


 

Profilaktyczne badania dla kobiet.

zdrowie kobiety 03

Samokontrola piersi.

Kobiety powinny raz na miesiąc badać sobie piersi. Badanie najlepiej przeprowadzać krótko po menstruacji. Kobiety w trakcie lub po menopauzie muszą się badać zawsze w tym samym dniu miesiąca. W przypadku zauważenia jakichkolwiek zmian konieczna jest wizyta u lekarza.
Jak przeprowadzić badanie - stań przed lustrem, unieś ręce do góry i zobacz, czy nie ma zmian w piersi i kolorze skóry, czy skóra się nie marszczy i nie ciągnie. Ściśnij brodawkę i zobacz czy nie wydziela się z niej płyn. Prawą rękę połóż nad głowę, lewa ręka na prawej piersi. Naciskając trzema środkowymi palcami, zataczaj kółeczka wzdłuż piersi z góry na dół i z powrotem. To samo zrób z lewą piersią.

Cytologia.

Badanie pozwalające wychwycić zmiany nowotworowe w bardzo wczesnym stadium, kiedy leczenie jest skuteczne.

Badania cytohormonalne.

Pomagają ustalić przyczyny wielu zaburzeń. Każda kobieta, która ma nieregularne miesiączki, powinna sprawdzić poziom hormonów płciowych. Testy odgrywają istotną rolę w profilaktyce raka sutka i szyjki macicy. Kobiety, które ukończyły 40 rok życia muszą je wykonywać raz w roku.

Badanie czystości pochwy.

Jest konieczne w celu ustalenia przyczyny upławów. Ocena jest czterostopniowa. U zdrowych, dojrzałych kobiet wynikiem prawidłowym jest czystość stopnia II.

Ulrasonografia.

Służy do diagnozowania nowotworów macicy i guzów jajników, wykorzystując fale ultradźwiękowe.

Mammografia.

Badanie radiologiczne piersi pozwalające na wykrycie zmian rakowych niewyczuwalnych palcami. Kobiety w wieku 40 - 50 lat winny je przeprowadzać profilaktycznie co dwa lata, po 50 roku życia - raz na rok. Kobiety młodsze wtedy, gdy zaleci to lekarz.